1990-3816 HP ProCurve X121 1Gbps 1000Base-T Copper 100m SFP (mini-GBIC) Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 1990-3816
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- SFP
- 1000Base-T
- Twisted Pair
- 100m
- Transceiver Module
- Part #: 1990-3816
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
A small form-factor pluggable (SFP) Gigabit copper transceiver that provides a full-duplex Gigabit solution up to 100 m on Category 5 or better cable.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Product Name: | ProCurve Gigabit 1000Base-T Mini-GBIC |
| Product Line: | ProCurve |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x RJ-45 1000Base-T LAN |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 1000Base-T |
| Connector Type: | RJ-45 |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 30g |
| Height: | 68.8 mm |
| Depth: | 14 mm |
| Width: | 13.7 mm |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||